Diller

ASELSAN Elazığ İşletmelerine Çözüm Ortağı Olmaya Geliyor

Türkiye'nin savunma sanayiindeki en önemli firmalarının başında gelen ASELSAN A.Ş. nin Elazığ işletmelerine çözüm ortaklığı için ilk adım atıldı. Ülkemizin milli ve yerli savunma sanayi üretiminde Elazığ KOBİ’lerinin ASELSAN’a tedarikçi olması yönünde tarihi süreç başlatıldı.

Fırat Teknokent ve Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Fırat Teknokent bünyesindeki Prof. Dr. Nuri Orhan Konferans Salonu'nda “ASELSAN Elazığ İşletmelerine Çözüm Ortağı Olmaya Geliyor” konulu bir toplantı düzenlendi. ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Hazarfen Oruç Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ,
Prof. Dr. Mehmet Cebeci, Fırat Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, öğretim üyeleri ve davetliler katıldı.
Düzenlenen toplantıda, Türkiye’deki sanayi kuruluşlarının yeteneklerini savunma sanayine kazandırmak ve teknoloji alt yapısını geliştirmek amacıyla yürütülen projelerle ilgili bilgilendirme yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fırat Teknokent A.Ş. Genel Müdürü Prof.Dr. Erhan Akın, Elazığ’da oluşturulan güçlü birliktelikle yola çıkıtlığını belirterek büyük hayaller kurduklarını ve bu hayali gerçekleştirmek üzere kararlı insanlarla adım attıklarını söyledi. Fırat Teknokent hakkında da bilgiler veren Akın, Ülkemizin savunma sanayindeki en büyük firması ile Elazığ’ın çözüm ortaklığının kendilerini heyecanlandırdığını ifade ederek, tüm adımların ve süreçlerin kararlıkla yürütüleceğini söyledi.

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı ve Uzmanlarıyla yapılan değerlendirme ve ikili görüşme öncesinde konuşma yapan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, ülkemizin milli ve yerli savunma sanayi üretiminde çok önemli başarılara imza attığını ifade ederek,

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimat ve destekleriyle kendi milli ve yerli silah ve üretimimiz noktasında ülkemiz son yıllarda cumhuriyet tarihinin en büyük başarılarına imza atmıştır. Halen devam eden 604 proje ile Türkiye savunma sanayinde kendi milli ve yerli üretimleriyle dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline gelecektir. Bu süreç yaşanırken, biz de Elazığ için ne yapabiliriz konusunu değerlendirerek ilk önce Üniversitemizin de çok değerli katkıları ile Sivil Havacılık Yüksekokulunu burada kurduk. İHA’ların test merkezini yine buraya taşıdık. ASELSAN ve Roketsan’ın Üniversitemiz bünyesinde ofislerinin açılmasına öncülük ettik. Elazığ’ın ülkemizin yerli ve milli üretimine tedarikçi olması için gerekli olan SUHA kurulması noktasında Sayın Asilhan Arslan başkanlığında bir yılı aşkın bir süreden beri önemli çalışmalar yaptık. Bugün SUHA, Elazığ TSO, Fırat Üniversitesi, Teknokent ve ASELSAN işbirliğini görüyoruz. Elazığ için gerçekten çok özel bir dönem başlamıştır. 2002 öncesinde ASELSAN ve diğer savunma sanayindeki vakıf işletmelerinin bütçesi, Ar-Ge için ayırdığı kaynak ve nitelikli insan kaynağı Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bugün devasa büyüklüklere katlanmıştır. Sonuç olarak hayati önem taşıyan ve dışa bağımlı olduğumuz bir çok ürün artık yerli ve milli üretime geçmiştir. Bu süreç bütün hızıyla devam etmekte ve İlimizin de artık girilmesi imkansız gibi görünen bu alanda var olduğunu ispatlaması gerekmektedir. Biz bakanlık ve ilgili bürokratlarımızla gerekli olan tüm altyapı ve ön hazırlıkları yapmış bulunmaktayız. Şimdi sıra iş dünyamıza ve akademisyenlerimize kalmıştır. Bunu söylerken artık biz yokuz anlamında değil somut olarak üretim ve istihdama dönüştürme noktasında yine elbette yanınızdayız ancak sizlerin gayret ve girişimleri önemli. Asihlan Başkanımız çok yoğun bir emek ve gayretle bu süreci bugünlere getirmemizde hep yanımız oldu ve SUHA’yı kurarak işadamlarımızın örgütlenmesini ve muhataplık boyutunda altyapıyı oluşturdu. SUHA, Elazığ TSO, Fırat Üniversitesi ve Fırat Teknokent tam destek olarak kararlılığını gösteriyor. İş dünyamızın da sağlanan bu birliktelik ve destekle büyük bir heyecan içinde olduğunu görüyorum. Yakalamış olduğumuz bu süreç inanıyorum ki, kısa sürede Elazığ’da çok önemli yatırımlara dönüşecek ve ASELSAN, Tedarik havuzunda burada çok sayıda firmamız yer alarak ülkemizin yerli ve milli üretimine katkı sağlarken, ilimizin de istihdam ve büyümesine öncülük edeceklerdir” dedi.

Açılış konuşmaları ve ASELSAN sunumunun ardından verilen aranın ardından ASELSAN Tedarik havuzunda yer almak isteyen 45 firma temsilcisi, Fırat Teknokentte üç ayrı salonda ASELSAN Tedarik Uzmanlarıyla birebir görüşme yaparak, üretimleri, tecrübeleri ve deneyimleri hakkında bilgiler verdiler.
ASELSAN A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hezarfen Oruç’ta yaptığı değerlendirmede vakıf şirketi olan ASELSAN’ın kuruluş ve hizmetleri hakkında bilgiler vererek ülkemizin dışa bağımlı üretimlerini ortadan kaldırmak yada en aza indirmek için yoğun bir gayret içinde olduklarını söyledi. Oruç değerlendirmesinde, “ASELSAN’ın Tedarikçi sayısı 300’lerden bugün 2 binler seviyesine yükselmiştir. Başta savunma sanayi olmak üzere ülkemizin dışa bağımlı olduğu ürünlerin yerli ve milli imkanlarla yapılması hususunda kararlı bir yönetimimiz var. Elazığ’da bir yıl önce yaptığımız zirve sonrasında burada oluşan kararlı duruşu, güveni ve istikrarı hep birlikte müşahede ettik. Sayın Bakan Yardımcımız ve Bakanlık Müsteşarımız bu konuya çok büyük bir titizlik gösteriyorlar. Babamın memuriyeti nedeniyle doğum yeri ve 6 yaşına kadar bu şehirde büyümüş bir kişi olarak ben de Elazığ firmalarının ASELSAN Tedarikçisi olması noktasında atılan her adımı sonuna kadar destekleyeceğimin bilinmesini istiyorum. Bu işbirliği ve değerlendirme toplantılarını bundan sonraki süreç içerisinde inşallah daha sık yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın çok büyük destek ve projeleriyle ülkemiz bugün savunma sanayinde atılım içerisinde çok büyük başarılara imza atan bir konuma gelmiştir. Bu süreç bütün hızıyla devam etmektedir. ASELSAN’ın bütün test ve laboratuarları Elazığ işletmelerinin hizmetindedir. Biz buraya bu niyet ve işbirliğini başlatacak adımların atılması için gelmiş bulunmaktayız” şeklinde konuştu.